Je tomu již 20 let co se v Kyjově začal organizovaně hrát hokejbal. Mnozí z vás jej mohou znát také pod názvem Bandy. Hrával se v Nětčicích v blízkosti nynější hasičské zbojnice. Později se začalo hrávat pod nadjezdem na ulici Lidická. Nejprve se tu náhodně scházeli zájemci a hráli mezi sebou. Později se začaly skládat týmy a ty postupně hrály proti sobě. Vyústěním bylo pořádání pravidelných turnajů, na které se sjížděly týmy z celého okolí. Výstroj hráčů nebyla zdaleka taková jako dnes a hrací míček byl obyčejný tenisák naplněný pískem, aby tolik neskákal. Věřím, že řada z vás se s nějakou formou hokejbalu ve svém životě setkala.

Já osobně jsem ji jako malý hrával na dvoře u Závodných, aniž bych vůbec tušil, že se jedná o hokejbal. Byl to malý betonový dvorek, dvě branky každá jiná, ale nám to vůbec nevadilo. Měli jsme dřevěné hokejky a nějaký míček. Hráli jsme prakticky denně. Zápolili jsme s kamarády a jednou za čas si proti nám přišli zahrát i velcí kluci, které jsme vždycky rozmetali. Strašně rád na to vzpomínám. Shodou okolností jsem se k hokejbalu dostal před několika lety, již k organizované formě tohoto sportu a užívám si to.

Ale vraťme se k oslavám a vzniku hokejbalu v Kyjově. Prvním milníkem byl rok 1997, kdy došlo k organizaci týmů a kyjovský tým mezi nimi nechyběl. Postupem času došlo v Kyjově k založení i druhého tentokrát mládežnického týmu. Žákovský tým se zapojil do soutěže žáků Jižní Moravy. Týmy se začaly rychle rozrůstat. Začalo přibývat dětí a zákonitě muselo dojít k tomu, co se stalo v roce 2005. Byl to druhý milník v historii kyjovského hokejbalu, kdy bylo vybudováno nové hokejbalové hřiště v areálu Městského stadionu v Kyjově. Toto hřiště již odpovídalo normám řádného hokejbalového hřiště. Jeho velikost, mantinely, střídací lavice a časomíra tak jak je znáte například i z ledního hokeje. Od té chvíle se mohly mládežnické i mužské týmy zapojit do soutěží pořádaných Českomoravským svazem hokejbalu a hrát domácí zápasy na svém vlastním hřišti. Nové hřiště odstartovalo kyjovský hokejbalový boom. Jak přibývalo nových dětí, tak přibývalo i nových týmů. Kyjovský hokejbal se pomalu dostával do povědomí celé České republiky. Bylo to díky skvělé práci trenéra Pavla Šedíka, který dokázal vychovat hráče vysoké kvality. Kyjovské týmy trápily a stále trápí v soutěžních zápasech své protějšky z velkých českých a moravských měst a každoročně se umisťují na předních místech republikových soutěží. Třetím a prozatím posledním milníkem v historii kyjovského hokejbalu bylo datum 1.1.2016. Tento den byl kyjovskému hokejbalovému klubu HBK Kyjov přidělen status: Hokejbalové centrum mládeže. Tímto statusem se klub pyšní dodnes a jsme na to patřičně hrdí. Status jsme získali po dlouhých letech tvrdé každodenní práce. Přijímací podmínky byly velmi těžké a striktní. To samozřejmě platí i pro udržení si statusu. Neustále musíme vzdělávat naše trenéry a funkcionáře na speciálních seminářích, které jsou 4 x ročně. Samovzdělávání trenérů je v tomto případě nezbytné. Pokud k tomu přičteme čas strávený na trénincích a zápasech vychází nám obrovské časové zatížení trenérů a funkcionářů. Navíc jde o lidi, kteří to dělají dobrovolně. Nedostávají žádnou finanční odměnu za takové penzum práce. Odměnou jim tak je úsměv a radost dětí ze sportu, který pro ně zabezpečují.

Dnes má klub šest mládežnických kategorií a dvě kategorie dospělých. Nejmladší Mikropřípravka jsou děti ve věku 5 – 7 let. Hrají své turnaje na malém hřišti na malé branky bez brankáře. Na Mikuláškém turnaji v minulém roce se turnaje zúčastnila trojice týmů z Kyjova, Sudoměřic a Brna. Turnaj se hrál v Kyjově v tělocvičně DDM a jak z názvu turnaje vyplívá, nemohl chybět Mikuláš s čerty a andělem.
""

 Další věkové kategorie nejmladších jsou Minipřípravka děti ve věku 7 – 8 let a Přípravka děti ve věku 9 – 10 let. V těchto kategoriích se již hraje na větším hřišti s klasickými brankami a brankářem. Soutěže se hrají turnajovou formou a k již zmíněným týmům ještě přibývají týmy Hodonína a slovenského Zohoru. Žákovské kategorie Mladší žáci děti ve věku 11 – 12 let a Starší žáci ve věku 13 – 14 let hrají již na celé hokejbalové hřiště. Soutěž je hraná formou dvou zápasů za víkend.
""

Dorost hraje již třetí sezonu nejvyšší soutěž Extraliga České republiky. Jde o špičkovou soutěž, kde pravidelně nastupují proti týmům z takových měst, jako jsou Praha, Plzeň, Pardubice a další. Kyjov každoročně figuruje na nejvyšší místech soutěže. Kyjov se právem zařadil mezi elitu České republiky a získal si respekt všech soupeřů.
""

Mužská kategorie hraje Moravskou soutěž, do které je zapojeno 11 mužstev z Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Soutěž je na vysoké úrovni. Na podzim muži odehráli náročné zápasy a v polovině soutěže vedou celkovou tabulku. Co nás těší nejvíc, je zapojení našich odchovanců. Mezi muži pravidelně nastupují naši dorostenci a i díky jim je tým tam kde je.
""
Posledním týmem našeho klubu jsou Kyjovské Barbíny. Ženský tým, doplněný našimi mladými nadějemi, vznikl před rokem. Za tuto krátkou dobu dokázal velké věci. Pravidelně nastupuje v přeboru Východních Čech, kde postupně dokázal vyhrát poslední turnaj a zahrál si baráž o postup do skupiny A. Nejnovějším úspěchem je zapojení do soutěže MČR žen. Soutěž je špičkově obsazena v čele se Slávií Praha. Soutěž se hraje turnajovou formou a v Kyjově se představí 11.3.2017. Jste srdečně zváni.
""

Úspěchy slavíme i po individuální stránce. Hned čtveřice hráčů našeho klubu již dvakrát reprezentovala Českou republiku na Mistrovství světa v hokejbale. V roce 2014 v Bratislavě a v roce 2016 v anglickém Sheffieldu vybojovali krásné bronzové medaile.

V loňském roce jsme začali spolupracovat s DDM Kyjov a naše spolupráce se dále rozvíjí. Podařilo se nám za velké podpory Města Kyjov zkvalitnit zázemí pro naše hráče. Město Kyjov je pro nás strategický partner, bez kterého bychom si tohle všechno nedokázali představit. V roce 2017 máme v plánu rekonstrukci hokejbalového hřiště. Požádali jsme o dotaci MŠMT a pokud budeme úspěšní, vyměníme dosavadní mantinely za nové a položíme nový plastový povrch na stávající asfaltový povrch. Dále bychom chtěli do Kyjova přivést První Národní hokejbalovou soutěž mužů. Hlavním našim cílem stále zůstává práce s mládeží. Chceme dále zlepšovat podmínky pro sportovní výchovu dětí a mládeže.

Na závěr mi dovolte popřát našemu klubu, našim trenérům, funkcionářům, hráčům a fanouškům hodně sportovních úspěchů a rozkvět hokejbalu v našem královském městě. Rádi vás přivítáme na našem domácím hřišti na městském stadionu v Kyjově. Přijďte se jen podívat, nebo si i zahrát.